18. Z którym przedmiotem masz największe trudności? 19. Z którym masz najmniejsze trudności? 17. Jaki masz plan zajęć w szkole? 18. Jak ci się układa z kolegą/koleżanką z ławki? 19. Jak ci się układa z nauczycielami? 20. Opowiedz mi, jak wygląda twój zwykły dzień w szkole. zabawa : „3 domki” – załącznik nr 1 Dom 21. Niektóre z nich są zabawne, inne nieco nietypowe, ale każde z nich bez wątpienia może być początkiem interesującej rozmowy. Pytania do kolegi, dzięki którym podtrzymasz rozmowę #1. Kogo z naszej klasy lubisz najbardziej, a kogo najmniej? #2. Jaki jest Twój największy w życiu przypał? #3. Wziąłbyś udział w wyścigu autostopem? #4. W „Mocnych rozmowach” zależało mi na długich wywiadach. Wyszłam z założenia, że dopiero wtedy można wejść głębiej w temat i życie rozmówcy, a nie tylko ślizgać się po powierzchni, czyli po tym, po czym już ślizgali się inni dziennikarze. Każdy wywiad z „Mocnych rozmowach” ma 50-60 stron. Przeprowadź z kolegą/koleżanką z klasy wywiad na temat "Twój styl". Pomogą Ci w tym poniższe pytania. 1. Hast du deinen Stil? - Masz swoj styl? 2. Beschreibe deinen Look in drei Worten. - opisz swoj wyglad w 3 slowach/zdaniach 3.Wie ist dein Lieblingskleidungsstuck? jaka jest Twoja ulubiona czesc garderoby? Nauczycielka geografii, wychowawczyni i pedagog szkolny. Uczyła w szkole podstawowej, w gimnazjach i liceach. Od 15 lat wyjeżdża z młodzieżą na żagle, w góry, rejsy po morzu Bałtyckim na Zawiszy Czarnym itp. Korzysta z doświadczeń z czasów harcerskich (instruktor harcerski). Jej hobby to praca z młodzieżą, żeglarstwo, turystyka Przeprowadź z kolegą / koleżanką wywiad na temat wakacji. Zanotuj informacje i przedstaw je na forum klasy. - Wo? - Mit wem? - Wie lange? - Was gemacht? w odpowiedzi powinny być uzasadnione wakacje na których już byłam w czasie Perfekt. 1 answer. -Gdzie pojedziesz na wakacje? -Na wakacje pojadę do Hiszpanii i do Zakopanego. . KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGOI. INFORMACJE OGÓLNE:Data: Klasa: V Szkoły Podstawowej w OrleCzas: 45 minutTemat lekcji: What do you like doing in your free time? – report.(Co lubisz robić w wolnym czasie? - redagujemy wypowiedz pisemną w formie raportu)Cele lekcji:Ogólne: - zredagowanie wypowiedzi pisemnej w formie raportu,- rozwijanie sprawności mówienia ze zrozumieniem,- utrwalenie konstrukcji i użycia czasu Present Simple (czas teraźniejszy prosty),- utrwalenie słownictwa z poprzednich uczeń zna konstrukcję, zasady użycia czasu Present Simple oraz stosuje ten czas w zdaniach,- uczeń zna czasowniki określające upodobania i potrafi za pomocą nich wyrazić co uwielbia, lubi lub nie znosi robić,- uczeń zna słownictwo z poprzedniej lekcji i stosuje je w ćwiczeniach i grach uczeń rozumie polecenia w języku angielskim,Materiał leksykalno - gramatyczny: chat on line, listen to music, play the piano, watch TV, draw, play chess, read, go to the cinema, play computer games, surf the net, konstrukcja czasu Present Simple, czasowniki wyrażające upodobania: like, love, not like, hate don’t mind, Metody pracy: zabawa dydaktyczna, wykład, wywiad, pracy: praca indywidualna, praca z całą klasą, praca w dydaktyczne:- podręcznik New English Zone 2,- zeszyt ćwiczeń New English Zone 2,- karty pracy - tabela do stworzenia raportu,- PRZEBIEG LEKCJI:Czynności wstępne:- powitanie: Good morning!- sprawdzenie listy obecności- podanie tematu lekcjiRozgrzewka językowa (WARM-UP):Nauczyciel w celu utrwalenia słownictwa, które uczniowie poznali na poprzednich lekcjach, rzuca do każdego z nich piłkę. Zadaniem uczniów jest przetłumaczyć na język angielski wyraz lub wyrażenie podane przez nauczyciela oraz odrzucić piłkę. Następnie nauczyciel prosi uczniów o podanie po jednym zdaniu wyrażającym materiału (PRESENTATION):1. Nauczyciel zapowiada uczniom, iż na dzisiejszej lekcji będą przeprowadzali wywiad z kolegami/koleżankami z klasy i na tej podstawie redagowali raport na temat ich upodobań związanych ze spędzaniem wolnego Następnie nauczyciel prosi uczniów o otworzenie zeszytu ćwiczeń na stronie 32 w celu pokazania jak bohaterowie książki (Megan, Ellie, Adam i Nathan) przeprowadzają wywiad ze sobą. Zadaniem uczniów jest uzupełnić dialog w ćwiczeniu 1, czasownikami wyrażającymi nad materiałem (PRACTICE):1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy – tabelę, w której uczniowie mają zapisywać informacje z wywiadu z koleżanką/kolegą z klasy. Nauczyciel przypomina jakie pytania mogą uczniowie zadawać oraz jakich odpowiedzi udzielać w czasie wywiadu. Nauczyciel prosi uczniów o powstanie, uczniowie chodząc po klasie przeprowadzają wywiady, nauczyciel sprawdza poprawność wykonywania Następnie uczniowie na podstawie zebranych danych sporządzają krótki raport o ulubionych formach spędzania wolnego czasu. Chętni uczniowie czytają swoje dodatkowe, w zależności od przebiegu lekcji (PRODUCTION):Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczenia 6 z zeszytu ćwiczeń strona 27, wyjaśnia, iż zadaniem uczniów jest udzielić, na podstawie informacji z tabeli, odpowiedzi na pytania używając czasu Present lekcji:Nauczyciel podsumowuje lekcję, nagradza aktywnych uczniów plusami oraz zadaje i objaśnia pracę domową. Zadaniem uczniów jest wykonać:- ćwiczenie 2, 3 z zeszytu ćwiczeń ( – uzupełnić podane zdania czasownikami w odpowiedniej formie oraz ułożyć podane wyrazy w kolejności dla chętnych – Culture Zone - ćwiczenia 1-3 z zeszytu ćwiczeń ( – przeczytać ze zrozumieniem teksty na temat różnych rodzajów hobby oraz wykonać związane z nimi żegna się z uczniami: Good bye!Załącznik do konspektu-pytania do wywiadu: What do you like doing in your free time? – surf the net - play football - do homework My friends like doing different things in their free time. ....... Opracowała: zapytał(a) o 14:33 Chory kolega z klasy ? Ciągle mi moim koleżanką i kolegą dokucza , koledzy nie zwracają na to szczególnej uwagi jak to chłopcy , ale ja i moje koleżanki to się go normalnie boimy , np. dziś mówił na nas ze mamy [CENZURA].. ą psychikę że powinnyśmy iść z tej szkoły ... a w piątek podszedł do jednej z nas i powiedział ze ją zgwałci -,- dziś wszedł za mną i koleżanką Adą do damskiej łazienki i zaczął jakoś skakać .. na lekcji ostatnio zdjął buty i robił w jednym dziury cyrklem " żeby nie śmierdziały" jednego buta położył na środku klasy pani się wnerwiła i wyrzuciła buta do kosza a on do pani ze zaraz jej trepa zdejmie i przez okno wywali i ze kupiła te buty w lumpeksie ( to są na prawde drogie i porządne buty ) i ze wgl. ubiera się w lumpeksie .. ale wymyśla ze mamy mu jakieś odszkodowania płacić ..On nie ma rodziców , zgineli gdzieś tam mieszka u wujka i cioci , nasza wychowawczyni dziś nam powiedziała ze on ma zepsutą psychike i ze jest po " przeżyciach" ja rozumiem to , próbowałam to ignorować co do mnie mówi co robi ale ja już nie moge dłużej , jak widzi ze nie zwracam uwagi na to co mówi to chodzi za mną na przerwach. wgl. pyskuje do nauczycieli " a oni jak to mówią nie mogą go wywalić " ja już nie daje rady dziś ze dwa razy płakałam w szkole bo dziś przeginał , czy to normale ze chłopak wchodzi za tobą i koleżanką do damskiej łazienki i skacze i coś tańczy ? raczej nie . Moja mama ma iść na rozmowe z wychowawcą i ciocią tego "kolegi" ale ona mi nie wierzy co on mi robi bo jak w wakacje przychodził do mnie bez problemu wgl. był grzeczny więc mama myśli ze w szkole też taki jest i ze to my wszyscy mu dokuczamy , w wakacje jeszcze do mnie zadzwonił zebym gdzieś z nim wyszła ... to jest masakra ja już nie moge ! ; / co byście zrobili ? To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać 1 ocena Najlepsza odp: 100% Najlepsza odpowiedź blocked odpowiedział(a) o 19:01: oj to ciężki przypadek...z jednej strony masz go dosyć, uważasz go za psychola i najlepiej cała klasa chciałaby go za bruk wyrzucić, ale z drugiej strony współczujesz mu, bo stracił rodziców, mieszka ze stryjami i źle się przez to zachowuje. takie...nieokreślone zachowanie. starasz się być dla niego wyrozumiała i podchodzisz do tej sprawy poważnie, ale on zachowuje się jak gówniarz...i ciebie to naprawdę wkurza i denerwuje...rozumiem cię. też mam podobny przypadek. mam w klasie kolegę, który stale wszystkim docina, wszystko komentuje i się śmieje perfidnie z czyjegoś niepowodzenia. ale część osób go toleruje. mówię część, bo nie wszyscy rozumieją jego sytuację...jest poważnie chory, ale nikt nie wie na co...tak więc ja i moja kumpela zaprzyjaźniłyśmy się z nim. dużo się śmiejemy, pomagamy sobie, bardzo sobie pomagamy...także zastanów się. może wartowałoby się z nim zakumplować? oczywiście nie mówię, że za pierwszym razem wszystko będzie pięknie, ale od czegoś trzeba zacząć. powodzenia!sorcia, że takie długie, ale chcę ci pomóc...;) Odpowiedzi blocked odpowiedział(a) o 14:38 może postaraj się z nim porozmawiać i powiedz mu że to nie jest miłe dla ciebie , że się zmienił . Uważasz, że ktoś się myli? lub Julia Abramczuk: Od ilu lat pracuje Pani jako pedagog szkolny? Katarzyna Blak: Jako pedagog szkolny pracuje już od 5 lat. Czy praca pedagoga szkolnego jest trudna? Zdarza się, że praca pedagoga jest trudna i wymaga podjęcia ciężkich decyzji. Trudne bywają rozmowy z dziećmi, którym jest z jakiegoś powodu przykro. Staram się im pomóc, tak by na ich twarzy znowu zagościł uśmiech. Jakie ma Pani obowiązki jako pedagog szkolny? Jako pedagog szkolny zajmuje się pomocą pedagogiczną, pomocą materialną, kontaktem z instytucjami zewnętrznymi. Pomagam rozwiązywać problemy dzieciom, rodzicom i nauczycielom - od strony wychowawczej. Zajmuję się też diagnozą potrzeb i możliwości dzieci. Czy chciała być Pani być nauczycielem jakieś przedmiotu? Jeśli tak to jakiego? Myślałam nad tym, na pewno jeśli miałabym być nauczycielem, to wybrałabym bycie nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej (uczenie w klasach 1-3) albo nauczycielem informatyki lub języka polskiego jako obcego. W jakich sytuacjach dzieci najczęściej korzystają z Pani pomocy? Dzieci korzystają najczęściej z mojej pomocy, gdy mają jakiś problem z koleżanką/kolegą w szkole i na podwórku, gdy mają problem z rodzeństwem, a czasami w rodzinie, np. nie dogadują się z rodzicami, a bardzo by tego chcieli. Często też dzieci przychodzą do mnie, gdy podczas lekcji zrobiły coś co jest wbrew zasadom w szkole. A czasami po prostu przychodzą porozmawiać... Również o rzeczach miłych. Dziękuję za rozmowę. Scenariusz lekcji dla klasy VII lub VIII szkoły podstawowej. Uczniowie lubią przygotowywać i przeprowadzać wywiady – czy to na lekcji, czy w ramach pracy w gazetce szkolnej, czy wreszcie w trakcie pozyskiwania informacji w związku z realizacją projektów edukacyjnych. Zazwyczaj jednak opracowanym tekstom brakuje spójności. Dlaczego? Otóż pytania do rozmówcy przygotowane są dużo wcześniej, a sam przebieg rozmowy nie wpływa w żaden sposób na modyfikację tych pytań. Czasami – by uniknąć sytuacji trudnej, stresującej, niekomfortowej, poczucia, że okrada się z czasu kogoś, kto być może się spieszy – zestaw pytań po prostu jest wręczany „rozmówcy”, który w wolnej chwili umieszcza odpowiedzi w dwucentymetrowych lukach między wykaligrafowanymi kwestiami „dziennikarza”. Musimy uświadomić uczniom, że wywiad można przeprowadzić w formie pisemnej, „zdalnie”, ale pod warunkiem, że mimo to będzie miał on charakter dialogu. Na spotkaniach z artystami i specjalistami z różnych dziedzin też widać brak swego rodzaju „polotu”. W zadawanych przez uczniów pytaniach brakuje często choćby zdania, które nawiązywałoby do poprzedniej wypowiedzi rozmówcy – uczeń rozwija zwinięty w rolkę karteluszek z pytaniem i czyta notatkę bardzo skrupulatnie, choć przecież pamięta, czego chciał się dowiedzieć. Na dwóch zaproponowanych poniżej lekcjach języka polskiego, które powinny odbyć się w pracowni komputerowej, uczniowie przyjrzą się bliżej cechom dobrego wywiadu i spróbują przygotować i przeprowadzić wywiad z kolegą lub koleżanką z klasy. Scenariusz lekcji Miejsce: pracownia komputerowa. Wymagania podstawy programowej (cytat): „KLASY VII i VIII. I. Kształcenie literackie i kulturowe. 2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń: 5) rozpoznaje gatunki dziennikarskie: reportaż, wywiad, artykuł, felieton i określa ich podstawowe cechy. Kryteria sukcesu (Załącznik 1) Dotychczasowa wiedza i umiejętności uczniów – sposób ich nadbudowywania: uczniowie nieraz spotkali się z wywiadem telewizyjnym, radiowym, prasowym; z pewnością niejednokrotnie byli proszeni na lekcji o zredagowanie wywiadu z bohaterem literackim czy osobą z rodziny. Zajęcia tu zaproponowane mają charakter warsztatowy – służą doskonaleniu umiejętności rozmowy z drugą osobą i opracowania redakcyjnego gotowego tekstu. Wykorzystane narzędzia TIK: serwis Ninateka ( – pozyskiwanie materiałów źródłowych do przeprowadzenia wywiadu, Wikipedia ( – pozyskiwanie informacji w celu wykonania ćwiczenia, serwis Pixabay( – pozyskiwanie legalnych obrazów do zilustrowania wywiadu, serwis Wolne Lektury ( – pozyskiwanie materiałów do pracy z tekstem, projektor/tablica interaktywna, komputery (czytanie tekstów źródłowych, adiustacja i korekta tekstów), dyktafon, np. w telefonie (opcjonalnie, w miarę możliwości) – nagrywanie rozmowy. Przebieg lekcji Ćwiczenia wprowadzające. Uczniowie wymyślają 3 pytania (zapisują je na kartce z brudnopisu) do piosenkarza; czytają na głos propozycje (celem ćwiczenia jest przekonanie się, że wszystkie zaproponowane pytania są podobne i że można by było je zadać każdemu artyście). Uczniowie czytają w Wikipedii informacje na temat Katarzyny Nosowskiej i Hey oraz oglądają wybrany teledysk artystów (np. „Misie”)[1], a następnie weryfikują zaproponowane w poprzednim ćwiczeniu pytania – decydują, które z nich mają sens, które powinno się zmodyfikować i jakie pytania dodatkowo warto wprowadzić do wywiadu. Opowiadają, jak zmieniły się ich pytania pod wpływem zapoznania się z tematem i z osobą potencjalnego rozmówcy. Rozmowa (pogadanka) o cech... Aby przeczytać dalszą część artykułu, wykup dostęp do wyższego poziomu. Uzyskaj pełny dostęp Masz już dostęp? Zaloguj się Marzena TylDoktor z zakresu literatury staropolskiej, nauczycielka i bibliotekarz. Odpowiedzi [ja]-Dzień dobry (lub wpisz sobie jakie chcesz powitanie)[kolega]-Dzień dobry[ja]Chciałbym ci zadać kilka rodzeństwo?[k]Nie jestem jedynakiem[j]ile masz lat?[k]...(zamiast kropek wpisz jego wiek)[j]kiedy masz urodziny?[k] 6 grudnia[j]lubisz psy?[k] Tak bardzo,chciałbym mieć buldoga[j]Gdybyś miał wybrać między pływaniem ,a bieganiem co byś wybrał?[k]Pływanie,wole relaksować się w wodzie[j}Czy lubisz zwierzęta?[k]Tak,mam nawet rybki.[j]lubisz czytać[k]Tak,moja ulubiona książka to "Harry Poter"[j]lubisz imprezy?[k]Nie wole siedzieć w domu[j]uprawiasz jakieś sporty?[k]Jasne, gram w piłkę nożną[j]dziękuje ci za ma za menia123 odpowiedział(a) o 19:05 na co mam odpowiadać skoro nie zadałeś pytania? Uważasz, że znasz lepszą odpowiedź? lub

wywiad z kolegą z klasy